O projekcie

Projekt „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków” to innowacyjna inicjatywa polegająca na stworzeniu pierwszego w Pruszkowie ulicznego performance’u. Będzie to niespotykane dotąd wykorzystanie sztuki performance do upamiętniania lokalnej historii. Będziemy prowadzić warsztaty teatralne i dziennikarskie dla młodzieży z Pruszkowa, których efektem ma być nietypowy, stworzony przez młodych ludzi spektakl uliczny w przestrzeni miejskiej, nawiązujący do historii obozu przejściowego Dulag 121. Uczestnicy warsztatów będą także opowiadać o swojej pracy, samodzielnie prowadząc ten blog.
Projekt „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków” jest realizowany przez Muzeum Dulag 121 w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna”. Honorowy patronat nad projektem objęła Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski.

DZIAŁAJ LOKALNIE!
Istotą naszego projektu jest upamiętnienie w sposób szczególny 70. rocznicy istnienia obozu przejściowego Dulag 121. Chcemy byście razem z nami stworzyli całkowicie nową formę upamiętnienia lokalnej historii.
Nasi animatorzy odwiedzą młodzież w pruszkowskich szkołach ponadgimnazjalnych i przeprowadzą zajęcia dotyczące sztuki performance oraz historii Pruszkowa i obozu Dulag 121.
Ci, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie stworzą stałą grupę warsztatową. Wezmą udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych przez profesjonalnych pedagogów zajmujących się na co dzień sztukami performatywnymi. Grupa warsztatowa zajmie się między innymi pracą nad zebranymi materiałami historycznymi, wspomnieniami i twórczym ich wykorzystaniem na potrzeby spektaklu, aby w sposób angażujący emocje, ciało i umysł upamiętnić szczególne wydarzenia sprzed 70 lat.

WARSZTATY
Cykl spotkań dla zamkniętej grupy uczestników rozpocznie się od warsztatów integracyjnych i twórczych. Następnie odbędzie się 6 warsztatów teatralnych przeprowadzonych przez doświadczonych pedagogów – członków grupy Performeria Warszawy.
Podczas zajęć będziecie pracować z różnorodnymi materiałami: źródłami, relacjami pisemnymi i nagraniami audio świadków historii. Poznacie również historię miejsc związanych z obozem przejściowym. Materiały historyczne posłużą jako inspiracja tworzenia spektaklu. Dodatkowo planujemy spotkania z osobami starszymi, które opowiedzą o wojennej historii Pruszkowa.
Ponadto, odbędą się 2 warsztaty prowadzone przez lokalną dziennikarkę. Z jej pomocą będziecie tworzyć ten blog. Znajdą się tu wasze relacje z warsztatów i spektaklu, informacje historyczne o obozie przejściowym i Pruszkowie, sztuce performance, przestrzeni miejskiej oraz zdjęcia.
Warsztaty odbywać się będą w październiku, 2 razy w tygodniu w piątki i soboty, w salach Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruszkowie oraz w Muzeum Dulag 121.

PROGRAM
8 września-26 września 2014 r.:
             •    Zajęcia wprowadzające w szkołach
W trakcie wizyt w szkołach nastąpi formowanie się stałej grupy uczestników warsztatów – ok. 20 osób.

1 października -25 października 2014 r.:
             •    Warsztaty integracyjne
             •    Warsztaty parateatralne
             •    Warsztaty dziennikarskie
             •    Spotkania z seniorami

26 października 2014 r., godz. 12.00, stacja WKD Tworki:
             •    uliczny spektakl


0 komentarze:

Prześlij komentarz